Facebook Instagram Spotify

Pomorskie zaprasza do wspólnego świętowania! Lubisz festiwale muzyczne z największymi światowymi gwiazdami? A może wolisz kameralną muzykę? Etniczne brzmienia? Jazz? A jeżeli nie muzyka to może film, teatr, wyścigi konne lub jachty? Lato na wybrzeżu dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. Oto najciekawsze pomorskie wydarzenia w najbliższych miesiącach. 

Pomorskie wydarzenia, na których warto być

Gdynia Sailing Days to jedna z największych imprez żeglarskich w basenie Morza Bałtyckiego. Wielkie święto żeglarstwa jachtowego odbędzie się w od 9 do 24 lipca. W tym czasie zobaczymy ponad 600 żeglarzy z 20 klas regatowych oraz wiele wyjątkowych modeli jachtów, w tym m.in. luksusowe łodzie motorowe, houseboaty oraz skutery. Na Gdynia Sailing Days można przyjść z całą rodziną, ponieważ na pobliskiej plaży zostanie zaaranżowana strefa dla dzieci – Kinder joy of Moving.

– Po dwóch latach organizacji imprezy w warunkach pandemicznych ograniczeń, w tym roku na szczęście mocniej możemy otworzyć się na mieszkańców i turystów. Nie zapominamy oczywiście, że pandemia nie minęła, ale zniesienie ograniczeń daje nam dużo więcej możliwości. Od zawsze było bowiem tak, że Gdynia Sailing Days to święto nie tylko dla żeglarskiej społeczności, ale też okazja do promocji żeglarstwa wśród ludzi, szczególnie dzieci i młodzieży, które z tym sportem jeszcze nie miały kontaktu. Gdynia Sailing Days to pełne spektrum żeglarstwa regatowego, na starcie zobaczymy wielu znakomitych żeglarzy z Polski i zagranicy, będzie też sporo żeglarskiej młodzieży. Już nie mogę doczekać się widoku setek żagli na Zatoce Gdańskiej. Zapraszam wszystkich do Gdyni – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

CSIO5* Sopot Horse Show to Międzynarodowe Oficjalne Zawody w Skokach. Ta niezwykle widowiskowa dyscyplina sportowa przyciąga do Sopotu rokrocznie około 20 tys. miłośników jeździectwa z całego świata. W ciągu 4 dni – od 9 do 12 czerwca rozegranych zostanie 10 konkursów, w których łączna pula nagród wynosi aż 2 miliony złotych. Zawody organizowane są od 1983 roku, a każda kolejna edycja przyciąga coraz to większe nazwiska, sięgając aż do zawodników z czołówki światowego rankingu. Warto zobaczyć to prestiżowe wydarzenie.

Skoki przez przeszkody to najchętniej oglądana dyscyplina jeździecka, która do Sopotu przyciąga co roku liczną publiczność. Tegoroczna edycja zawodów CSIO5* Sopot Horse Show 2022, to 11 konkursów międzynarodowych o puli nagród ponad 2 milionów złotych, zawody najmłodszych sportowców na kucykach w ramach CSIO Sopot Young Stars czy licytacja źrebiąt. Na listach startowych znajdziemy najlepszych zawodników z całego świata, w tym m.in. drużynowego złotego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Tokio, oraz drużyny I europejskiej dywizji – naszej jeździeckiej ligi mistrzów. Jesteśmy przekonani, że przez 4 dni zawodnicy dostarczą nam wielu niezapomnianych sportowych wrażeń, a wśród dostępnych atrakcji, każdy kto odwiedzi w tych dniach sopocki Hipodrom, znajdzie coś dla siebie – mówi Agnieszka Maziarka, rzecznik prasowy CSIO5* Sopot Horse Show 2022.

Jarmark św. Dominika to wydarzenie, które rokrocznie przyciąga do Gdańska tłumy turystów z całego świata. Od 23 lipca do 14 sierpnia miasto wypełni się paradą kolorowych postaci, ulicznymi artystami i kupcami z różnych stron świata. Na jarmarcznych kramach znajdziemy praktycznie wszystko, od pięknej biżuterii, przez egzotyczne przyprawy, aż po antyki. Na stoiskach kusić nas będzie rękodzieło, ceramika i ubrania od lokalnych projektantów. Ale to nie wszystko! Jarmark jest przede wszystkim wydarzeniem rodzinnym i miejscem spotkań towarzyskich. Są tu bogato wyposażone strefy gastronomiczne, gdzie można usiąść i zjeść coś pysznego. Organizatorzy zadbali również o atrakcje dla najmłodszych, dlatego pakujcie całą rodzinę i chodźcie na jarmark. 

Gdynia Design Days to coroczne święto designu dla profesjonalistów oraz wszystkich zafascynowanych projektowaniem. Wystawy, warsztaty, wykłady i dyskusje będące częścią festiwalu poruszają takie zagadnienia, jak; technologia, projektowanie procesów, ekologia, wzornictwo, moda, architektura, rozwój miast czy rzemiosło. W dniach od 2 do 10 lipca zaplanowano szereg wydarzeń, poruszających najbardziej palące zagadnienia współczesności. Hasło tegorocznej edycji brzmi – Solidarni – na znak próby zmiany naszej perspektywy poprzez postawienie planety w centrum, zamiast biernego czekania na odgórne inicjatywy. 

Pomorskie wydarzenia teatralne i filmowe 

FETA to wydarzenie wyjątkowe, gdzie teatr wychodzi do ludzi, na ulicę. Międzynarodowy Festiwal  Teatrów Plenerowych i Ulicznych z roku na rok zyskuje coraz większe grono miłośników. Bo kto zobaczył FETE na żywo chociaż raz, ten będzie chciał wracać do niej już zawsze. Tegoroczna, 24. już edycja zlokalizowana będzie na Przymorzu Wielkim, a jej serce będzie bić w zielonych przestrzeniach Parku Ronalda Reagana. Niektóre z wydarzeń będą rozlewać się również poza Park Reagana, jak chociażby spektakl uliczny „Arrived”, gdzie artyści wyjdą wgłąb miasta, aby zaskoczyć przechodniów swoim zabawnym zachowaniem. W dniach 7-10 lipca do Gdańska zawita 17 teatrów z 9 krajów. Warto być!

Gdyński Festiwal Filmów Fabularnych to jedna z popularniejszych imprez filmowych w Polsce. Każdego roku do Gdyni przyjeżdżają największe nazwiska polskiego kina, aby wspólnie celebrować sztukę filmową. Festiwal to jednocześnie prezentacja najciekawszych dzieł polskiej kinematografii, zarówno od nowych, jak i bardziej doświadczonych twórców. Formuła wydarzenia pozwala na otwartą konfrontację dzieł filmowych z widownią oraz dziennikarzami. Tegoroczna edycja odbędzie się od 12 do 17 września.

Pomorskie wydarzenia muzyczne

Open’er to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych wydarzeń muzycznych w województwie pomorskim, które rokrocznie przyciąga festiwalowiczów z całej Europy. W dniach 29 czerwca – 2 lipca Port Lotniczy Gdynia – Kosakowo zamieni się w festiwalowe miasteczko. W tegorocznym programie znajdziemy takie nazwiska jak: Dua Lipa, Imagine Dragons, Maneskin, Glass Animals, Twenty One Pilots, Jessie Ware czy The Killers. Podczas 4-dniowego festiwalu zagrają również polscy artyści, m.in.: Dawid Podsiadło, Young Leosia czy Taco Hemingway. Największą gwiazdą będzie jednak zespół The Chemical Brothers. I chociaż muzyka jest z pewnością najlepszym, co przyciąga na Opernera tak wielu odbiorców, warto w nim uczestniczyć, aby poczuć niepowtarzalny klimat dużego, europejskiego festiwalu muzycznego.

Ciekawym wydarzeniem muzycznym jest Globaltica. W dniach 14-16 lipca gdyński Park Kolibki wypełni się brzmieniami różnych kultur świata. To festiwal magiczny, gdzie kulturowe korzenie spotykają się ze współczesnością, a zapraszani artyści ocalają tradycję od zapomnienia. I chociaż muzyka wybrzmiewa tutaj najgłośniej, swoje miejsce znajdzie również inna twórczość: literatura, sztuka, fotografia czy film. A to wszystko na polanie, pod gołym niebem. Globaltica – jej brzmienia, światła i kolory zawsze robią na nas ogromne wrażenie, dlatego zachęcamy, aby samodzielnie poczuć ten niepowtarzalny klimat.

Wisłoujście to nowy festiwal, który zadebiutował w 2018 roku i od razu zyskał ogromną popularność. Organizowany jest w miejscu wyjątkowym, bo tam gdzie Wisła kończy swój bieg i gdzie zatrzymał się czas – w otoczeniu zabytkowej Twierdzy Wisłoujście. Surowy na codzień teren, na czas festiwalu zamienia się w przestrzeń magiczną, pełną kolorów i światła. Wisłoujście to jedna z tych imprez, którą warto doświadczyć przynajmniej raz, a jeżeli już tak się stanie – z pewnością będziemy chcieli tam wracać każdego lata. Zapisujcie w kalendarzu datę: 19-21 sierpnia i szykujcie się na eksplozję wielowymiarowych doznań.

Gdańsk Lotos Siesta Festival to wydarzenie pełne muzyki world, jazz, kultury luzofońskiej oraz innych hipnotycznych rytmów. W tym roku, w dniach 8-11 września doświadczymy Nocy Fado z Dianą Vilarinho oraz występu REMNA. To dwa kluczowe argumenty, dla których warto uczestniczyć w Gdańsk Lotos Siesta Festival, a wisienką na torcie jest fakt, że artyści nigdy wcześniej nie występowali w Polsce. Zarówno młoda Diana, która w gatunku fado porusza się już od 9 roku życia, jak i Remna, mówiący o sobie „Moim kręgosłupem jest Aftryka, ciałem – reszta świata” zabiorą nas w nostalgiczną podróż po najgłębszych zakamarkach naszej duszy.

Fląder Festiwal to ukłon w stronę polskiej sceny niezależnej i alternatywnej. Wydarzenie łączy wiele różnych gatunków muzycznych, a ta różnorodność staje się pomostem, łączącym pokolenia. Na Fląder Festiwal bawią się i młodsi i starsi, wiek nie ma tu żadnego znaczenia. Dużym atutem festiwalu jest lokalizacja na gdańskiej plaży. Piasek pod stopami i szum fal, a do tego kocyk i zimne piwo – taki jest klimat Fląder Festiwal. Będzie można go poczuć 17 i 18 czerwca.

Gdański Festiwal Muzyczny to duże wydarzenie, trwające aż 10 dni. Prawdziwe święto dla koneserów muzyki symfonicznej. Od 13 do 22 lipca w różnych lokacjach Gdańska zaplanowano szereg ciekawych koncertów. Część z nich odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a pozostałe w: studio koncertowym Radia Gdańsk, Centrum św. Jana oraz w sali koncertowej Akademii Muzycznej. Wystąpią m.in. Camille Thomas (wiolonczela) i Paweł Przytocki (dyrygent) wraz z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Piotr Pławner (skrzypce/dyrygent) wraz z Capella Bydgostiensis czy Alexandre Kantorow (fortepian) i Jean-Jacques Kantonow (dyrygent) z Sinfonia Varsovia.

Sopot również świętuje klasycznie! NDI Sopot Classic otwiera się dla koneserów od 2 do 8 lipca.  Wydarzenie rozpocznie się wieczorem latynoamerykańskim, aby następnie przenieść nas w podróż po muzyce polskiej, aż po brzmienia barokowe. Na głównej gali operowej z gwiazdą usłyszymy Sandrę Radvanowsky. Koncerty odbędą się w różnych ciekawych lokalizacjach na terenie Sopotu.

Ladies’ Jazz Festival to jedyny w Europie festiwal kobiet jazzu. W dniach 25-31 lipca, w trzech pomorskich lokalizacjach (Filharmonia Kaszubska, Teatr Muzyczny w Gdyni, Konsulat Kulturowy w Gdyni) usłyszymy dobrą, kobiecą muzykę. Gwiazdami tegorocznego festiwalu są m.in.: Rebeka BAKKEN, Grażyna Łobaszewska, Tanita Tikaram czy Aga Zaryan.

W dniach: 9.07, 10.07, 14.07 i 3.09 w Gdańsku usłyszymy Letnie Brzmienia. To wakacyjna trasa koncertowa z 20 artystami, która wędruje po 13 największych miastach w Polsce. W Gdańsku do świata artystycznych doznań porwą nas: Nosowska, Brodka, Kwiat Jabłoni, Mrozu, Sobel oraz Natalia Przybysz. Scena plenerowa będzie rozstawiona na Placu Zebrań Ludowych.

Męskie Granie ponownie rusza w trasę po Polsce. W dniach 19-20 sierpnia przyjedzie do Gdańska. Na stadionie w Letnicy zagrają m.in.: Me and that man, Fish Emade Tworzywo, Ralph Kamiński, Dawid Podsiadło, Zdechły Osa, Kaśka Sochacka, sanah czy Tymek. Tegorocznym hymnem męskiego grania jest utwór „Jest tylko teraz” w wykonaniu Zalewskiego, Bedoesa i Kwiatu Jabłoni. Utwór z pewnością wybrzmi na stadionie w Letnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo