Facebook Instagram Spotify

Joanna Wszeborowska-Kludzińska, kreatorka marki Roseberry Home zajmującej się produkcją i sprzedażą tekstyliów stołowych, znana w mediach społecznościowych jako roseberry.home, postanowiła odwiedzać niezwykłe miejsca na mapie regionu Pomorskiego i tworzyć w nich aranżacje stołów na różne okoliczności. Pomorskie Prestige objęło patronat cyklem: „Spotkajmy się przy stole”, w którym Joanna będzie prezentowała najznakomitsze hotele, restauracje, dwory i pałace. Na pierwszy z odcinków Joanna zaprosiła nas do Dworu Uphagena…

Kiedy wygląda się tutaj przez okno można mieć wrażenie, że znajdujemy się w Paryżu, a nie w Gdańsku. Taki widok z okna na co dzień w XIX wieku podziwiała Maria Wilhelmina, pochodząca z jednej z najznamienitszych dynastii w historii Gdańska – rodu Uphagena. Na Dolnym Mieście przy ul. Profesora Kieturakisa 1, w dawnej letniej rezydencji znanego gdańskiego rodu Uphagenów oraz na terenie dawnego szpitala i sierocińca prowadzonego przez siostry boromeuszki powstał luksusowy obiekt hotelowy ze SPA, loftowymi apartamentami, kawiarnią Maglowania oraz restauracją Stara Kuchnia. Nowe życie temu miejscu nadała grupa hotelowa Arche.

Architekci projektując to miejsce na nowo zadbali o to, aby relikty dawnych czasów wyeksponować w minimalistycznym i industrialnym stylu. Zachwycić się tutaj można oryginalnymi cegłami, kolebkowymi sklepieniami, XIX-wieczną ceramiczną posadzką od Villeroy & Boch ułożoną w misterną mozaikę, oryginalnymi wijącymi się balustradami, ponad 100-letnim maglem, który przeszedł na zasłużoną emeryturę i starą kuchnią szpitalną, którą pierwotnie rozpalano ogniem.

Niesamowite wrażenie robią oryginalne freski ozdobne na ścianach z tropikalnym wzorem palm. Stały się one inspiracją do tego, aby aranżacja stołu zaprojektowana przez Joannę Wszeborowską-Kludzińską, w Dworze Uphagena miała charakter egzotyczny. Joanna wykorzystała w niej kolekcję własnej marki Bird of Paradise, której elementami są bawełniany obrus z motywem kwiatu zwanego rajskim ptakiem czyli strelicji, a także orchidei, anturium i egzotycznych liści. Do tego wybrała haftowane podkładki i serwetki w kolorze modnej w tym roku magenty oraz obrączki na serwetki ręcznie utkane z rafii w Ameryce Południowej. Przy takim stole nie może zabraknąć przepysznych potraw. Wiosna w Arche Gdańsk smakuje wyśmienicie.

Wizyta w Dworze Uphagena Arche Gdańsk była swoistym spotkaniem z architekturą, sztuką współczesną i awangardą w zabawnym wydaniu. Spotkać się tam można z czymś co jest nienamacalne – z przeszłością, z emocjami, z opowieściami osadzonymi głęboko w starych murach, których można odszukać to w każdej cegiełce…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo