Facebook Instagram Spotify

Jeżeli poszukujesz miejsca, gdzie niespiesznie zasmakujesz wysokiej jakości jedzenia od lokalnych rolników – polecamy Winne Grono. Ta niepozorna restauracja w sercu Wrzeszcza kryje w swoich wnętrzach prawdzie złoto, bo poza doskonałym jedzeniem można tu zasmakować również własnoręcznie robionych kraftowych alkoholi, w tym słynnej wody z kawałkami złota – Goldwasser. Winne Grono to bardzo dobra restauracja w Gdańsku.

Winne Grono Mikołaja Kopernika 17A, Gdańsk, Polska https://www.winnegrono.com.pl restauracja@winnegrono.com.pl +48 602 218 817

Prawdziwe jedzenie z certyfikatem Rasy Rodzime. Dobra restauracja w Gdańsku

Winne Grono to restauracja francuska, ale francuskość tego miejsca wcale nie polega na serwowaniu wyłącznie potraw o francuskim pochodzeniu. Takie oczywiście też są, zaraz obok francuskiego wina, ale skosztujecie tu również kuchni z różnych stron świata, np. greckiej, afrykańskiej czy polskiej. Francuskość oznacza pracę na wysokojakościowych produktach od lokalnych rolników i ukłon w stronę prawdziwego, nieprzetworzonego jedzenia. Restauracja Winne Grono jako pierwsza w Polsce zdobyła certyfikat uprawniający do korzystania ze znaku jakości Rasa Rodzima dla serwowanych potraw mięsnych. Skosztujesz tu mięsa od gatunków zwierząt hodowlanych, idealnie dopasowanych do lokalnych warunków klimatycznych i hodowanych w sposób etyczny, zgodnie z wielopokoleniową tradycją.

Kuchnia europejska, smaczne jedzenie, wyborne wino

Menu w Winnym Gronie wyznaczają pory roku i rytm przyrody. Polecamy obserwować profil na Facebooku, aby poznać aktualną kartę dań. Teraz zjecie tu np. rosół z gęsi kołudzkiej z lanymi kluskami, kremową południowofrancuską zupę rybną czy zupę z kozy. Są krewetki w emulsji winno-maślanej, jest smażony kozi ser ze szpinakiem, orzechami włoskimi i miodem oraz maślana tarta francuska. Skosztujecie też pierogów z gęsi kołudzkiej, tradycyjnych klopsów królewieckich z kozy oraz grillowanych koft jagnięcych z merynosa polskiego starego typu, podawanych na sałatce tabbouleh. Siła tych dań tkwi w dobrym produkcie oraz prostocie.

Gdańska Wytwórnia Historycznych Smaków – gdańskie likiery jak sprzed setek lat

W Winnym Gronie skosztujesz gdańskich likierów, tworzonych według starych, oryginalnych receptur oraz koktajli na ich bazie. Odkrywanie i odtwarzanie historycznych smaków to druga pasja Arkadiusza Onascha. Dostaniesz tu słynnego Goldwassera, ale także ziołowo-owocowy likier Krambambuli, produkowany w Gdańsku przynajmniej przez 200 lat. Niektórzy twierdzą, że jest świetnym lekarstwem na różne dolegliwości ciała, jak chociażby ból głowy czy… nieśmiałość. Z pewnością pomaga przełamać pierwsze lody. W karcie dawnych smaków znajdziesz także mocno pomarańczowy Pomeranzen, który doskonale pasuje do czekoladowych deserów albo np. gęsiny. Machandel, czyli „pradziadek” ginu był z kolei najpopularniejszym trunkiem Gdańska. Pije się go zagryzając wcześniej wędzoną śliwkę, co czyni z kosztowania tego trunku pewien rytuał. Jest też nalewka Kurfürsten, czyli intensywny, ale słodki bitter, który podobno wspomaga trawienie. Bazą wszystkich alkoholi jest czysty spirytus orkiszowy, a także prawdziwe, ręcznie ucierane zioła oraz naturalne owoce.

Człowiek pełen wiary w dobry smak

Winnym Gronem od początku dowodzi Arkadiusz Onasch, znany w trójmieście ze swojego zamiłowania do dawnej, tradycyjnej kuchni oraz tworzenia alkoholi według starogdańskich receptur. Dawniej prowadził restaurację w kamienicy „Pod Łososiem”, gdzie od 1598 roku holenderski mennonita stworzył fabrykę likierów i gospodę „Der Lachs” (tłum. „Łosoś”). Produkował w niej m.n. słynną wódkę z kawałkami 22-karatowego złota – Goldwasser. I chociaż restauracja Winne Grono zmieniła lokalizację, wciąż tkwi w niej duch kamienicy „Pod Łososiem”.

Restauracja Winne grono czynna jest od piątku do niedzieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia