Facebook Instagram Spotify

Pomorskie lasy pełne są skarbów, które ze smakiem można wykorzystać na naszych talerzach. Zaczynając od soczystych jagód, poprzez aromatyczne grzyby, aż po dziczyznę, którą pomorscy szefowie kuchni serwują w różnych wariacjach. O czym jeszcze szumi pomorski las?

Samodzielne zbieranie owoców i grzybów może sprawić wiele radości. Gdy przeczesujemy leśne zarośla w poszukiwaniu małych, niebieskich jagód albo malinowych pyszności, wdychając jednocześnie świeże powietrze, czas zatrzymuje się w miejscu. Podobnie jest na grzybobraniu, kiedy to z wiklinowym koszykiem ruszamy w teren, a każdy znaleziony „okaz” jest dla nas najlepszą nagrodą. Dla takich chwil, warto odwiedzić Pomorze, które nie szczędzi swoim gościom leśnych zbiorów.

W myśl zasady, że najlepsze produkty to te, które można znaleźć lokalnie, pomorscy szefowie kuchni chętnie korzystają z tych leśnych dobrodziejstw. Oto kilka propozycji na zupy grzybowe, dziczyznę oraz aromatyczne sosy z leśnych jagód. Jest również jedna propozycja dla wegetarian.

Wegetariańskie gołąbki z grzybami i owocami lasu – Browar PG4

Restauracja zlokalizowana w sercu Gdańska – Browar PG4 przygotowała doskonałą propozycję dla wegetarian. Bezmięsne gołąbki w PG4 to zapach najcenniejszych zbiorów z kaszubskich lasów.

– Wykorzystujemy to, co najcenniejsze i to, co daje nam las. Grzyby z kaszubskich lasów, maliny dziko rosnące na łąkach i polanach, jak również jagody, z których robimy kawior. Efekt końcowy mówi sam za siebie. Pobudza zmysły i apetyt – mówi Piotr Domański, szef kuchni restauracji Browar PG4.

Browar restauracyjny PG4 Podwale Grodzkie 4, 80-895 Gdańsk, Polska https://pg4.pl/ sale@centralhotelgdansk.pl + 48 668 215 608

Polędwica z jelenia w sosie grzybowym – Pałac Poraj

Jeżeli pragniemy odpocząć od zgiełku miasta, doskonałym wyborem będzie Pałac Poraj. Znajduje się w sercu niewielkiej wioski, niedaleko Łeby. Otoczony jest 8,5 ha parkiem z trzema stawami i wyspą. Już sam budynek robi wrażenie, ponieważ jego mury skrywają ponad stuletnią historię.

Restauracja Pałacu Poraj to powrót do najlepszych tradycji kuchni polskiej. Poszukując dań z owocami lasu trafiliśmy na marynowaną polędwicę z jelenia, z dodatkiem kaszy pęczak i aromatycznego grzybowego sosu. Warto spróbować!

Zupa myśliwska z suszonymi grzybami – Stary Browar Kościerzyna

Proponowana zupa pełna jest leśnych aromatów oraz niespodzianki w postaci żubrówki, dla zaostrzenia smaku. Spożywanie jej w tak intrygującej lokalizacji, jaką jest Stary Browar Kościerzyna, z widocznymi elementami spuścizny historycznej to wartość dodana. A po skończonej degustacji możemy spróbować lokalnego piwa, warzonego na miejscu.

Stary Browar Kościerzyna Słodowa 3, 83-400 Kościerzyna, Polska http://www.starybrowarkoscierzyna.pl biuro@starybrowarkoscierzyna.pl + 48 58 680 07 75

– Nasza zupa dobrze wpisuje się w jesienne klimaty. Jest ciepła, aromatyczna i rozgrzewająca. Idealna na coraz chłodniejsze wieczory. Bogata w dary lasu, również te dziko żyjące. Kolorami przypomina jesienny liść, a aromatem zapach suchego po lecie mchu oraz igliwia, zmieszanego z grzybami. Najbardziej lubię podawać ją z kluskami lub zacierką – mówi Sławomir Miotk, szef kuchni restauracji Stary Browar Kościerzyna.

Dzięki uprzejmości szefa kuchni, dzielimy się z państwem pełnym przepisem na tę aromatyczną zupę grzybową.

Polędwica z jelenia w jagodowym sosie z chilli – Gdański Bowke

Jest takie miejsce w Gdańsku, w którym zatrzymał się czas, gdzie można poczuć portowy klimat sprzed 200 lat. Polska kuchnia, ręcznie lepione pierogi, świeżo wypiekany chleb, praliny wypełnione likierem Goldwasser oraz aromatyczne piwo z lokalnych browarów – tym kusi nas Gdański Bowke. W jesiennej karcie menu znajdziemy prawdziwy rarytas, pełen leśnych smaków z nutką pikanterii – polędwicę z jelenia na ostro. Danie otoczone jest sosem demi-glace, z połączenia jagód oraz chilli i podawane ze smażonym borowikiem, skorzonerą oraz ziemniakiem kaszubskim. Brzmi wybornie!

Gdański Bowke Długie Pobrzeże 11, 80-888 Gdańsk, Polska https://gdanskibowke.com/ info@gdanskibowke.com + 48 58 380 11 11

Polędwica wieprzowa z leśnymi grzybami – Tabun

Restauracja Tabun słynie m.in. z pysznych cydrów, wytwarzanych na miejscu. Zalet tego miejsca jest jednak zdecydowanie więcej. Spokojna okolica, konie, agroturystyka, własna wędzarnia… Tutaj można poczuć się jak w wiejskim gospodarstwie.

W restauracji serwowana jest kuchnia polska, pełna nowoczesnych akcentów, jednak wciąż zgodna z filozofią „slow food”. Jedną z propozycji, doskonale wpasowujących się w jesienny klimat jest polędwiczka wieprzowa, podwędzana we własnej wędzarni z dodatkiem grzybów leśnych. Palce lizać!

Carpaccio z jelenia na jałowcowym sosie – Kubicki

Kubicki to najstarsza restauracja w Gdańsku. To przynajmniej jeden z powodów, dla którego warto się tu zatrzymać. Drugim powodem jest wspaniały widok na rzekę Motławę. Trzecim – wyborna kuchnia, nawiązująca do starogdańskich tradycji. Można by wymieniać dłużej, ponieważ Kubicki oferuje także wyroby garmażeryjne oraz wysokiej klasy ręcznie produkowane cygara, prosto z Dominikany.

Skupmy się jednak na kuchni. Miłośnicy tradycji będą zadowoleni. W karcie nie znajdziemy pozycji przypadkowych. Z jesiennych propozycji polecamy m.in. przystawkę – carpaccio z jelenia na jałowcowym sosie. Jako danie główne warto spróbować polędwiczki z dzika w sosie śliwkowo-balsamicznym. A na deser? Polecamy lody chałwowe na marynowanej śliwce.

Żeberka z dzika – Pałac Ciekocinko

Ostatnia propozycja to ukłon w stronę natury. Odwiedzając Pałac Ciekocinko podróżujemy w czasie. Przenosimy się 100 lat wstecz, do zabytkowego majątku ziemskiego, który, mimo odrestaurowanej i eleganckiej formy, skrywa w sobie wiele pamiątek dawnych czasów.  Pałac Ciekocinko to hotel butikowy, który zaspokoi najbardziej wysublimowane gusta. Podobnie jest z kuchnią w pałacowej restauracji 1906 Gourmet. Szef kuchni Paweł Dołżonek serwuje swoim gościom poezję smaków, czerpiąc z bogactwa pobliskich lasów, bałtyckich wód oraz upraw z przypałacowego ogrodu. Jedną z propozycji, która pobudzi jesienne zmysły są żeberka z dzika w towarzystwie selera, rosołu z cebuli oraz szczawiku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo