Facebook Instagram Spotify

Jeżeli szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz w czułych objęciach natury – jedź na Kaszuby. To jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce, raj na ziemi, pełen lasów, jezior, uroczych dolin i ukwieconych pagórków. Oto najciekawsze atrakcje i najpiękniejsze miejsca Kaszub.

Atrakcje na Kaszubach – miejsca, które poleca przewodnik Michał Maj

Na wiosenny spacer po Kaszubach wybraliśmy się z licencjonowanym i cenionym przewodnikiem po regionie – Michałem Majem. Zabrał nas w miejsca, które zachwycają bogactwem natury oraz ciszą. Takie doceniamy najbardziej. Pokazał nam również najczęściej wyszukiwane turystyczne perełki, które nawiązują do kaszubskiej kultury oraz historii.

Tajemnicze kamienne kręgi

Naszą podróż po Kaszubach rozpoczynamy w miejscu refleksji i zadumy, czyli tam, gdzie spoczywają kamienne kręgi. W regionie mamy kilka takich skupisk, o czym pisaliśmy m.in. w artykule o pomorskiej turystyce ezoterycznej. Kamienne kręgi zwane również miejscami mocy są związane z dawnym kultem chowania zmarłych. Na cmentarzysku Uniradze znajdziemy ponad 2 tys. kurhanów. Kamiennymi kręgami możemy również zachwycać się w Węsiorach. Odwiedzając te miejsca pamiętajmy o zachowaniu spokoju i należytym szacunku – spoczywają tu nasi przodkowie.

Stworzone przez naturę

Jeżeli interesujesz się pomnikami przyrody – polecamy zobaczyć Kamień Królewski na Jastrzębiej Górze w Ostrzycach. To głaz narzutowy z gnejsu biotytowego nazwany królewskim na pamiątkę odwiedzin tego miejsca przez króla Prus Wilhelma IV w 1851 roku. Prowadzi do niego czerwony szlak z centrum wsi Ostrzyce, więc jest to doskonała okazja, aby zrobić sobie malowniczy spacer.

Wiosenne spacery to czysta przyjemność, a Szwajcaria Kaszubska pełna jest szlaków, którymi można się zachwycić. Michał Maj poleca m.in. pieszy szlak wokół jeziora Dąbrowskiego w Gołubiu. To naturalny zbiornik wodny otoczony lasami i łąkami – prosta trasa o długości 5,8 km. Od czasu do czasu możesz tu spotkać wędkarzy lub innych wędrowców. Jeżeli chcesz poznać to miejsce z perspektywy wody, polecamy wynająć rower wodny lub łódkę przy kąpielisku gminnym w Gołubiu. Jeżeli mowa o spacerach to warto zaznaczyć, że cały Kaszubski Park Krajobrazowy jest idealnym miejscem na piesze wędrówki. Są też piękne szlaki rowerowe. Ten rezerwat przyrody z pewnością cię zachwyci.

Dwór Wybickich – miejsce z duszą

Po spacerze możemy wstąpić na herbatę i pyszną szarlotkę do Sikorzyna. Stoi tam romantyczny dworek, który przez trzy wieki należał do rodu Wybickich, z którego pochodzi Józef, twórca słów do polskiego hymnu narodowego. Dwór Wybickich to miejsce z duszą, historią i pięknym przylegającym parkiem. Znajdziesz tam majestatyczne rzeźby i labirynt, w którym naprawdę można się zgubić. Okazjonalnie na terenie dworku można zakupić własnoręcznie robione dżemy, nalewki i miody. Dworek można też zwiedzać z przewodnikiem.

Atrakcje Kaszub – wieża widokowa i Brama Kaszubska

Miłośnicy punktów widokowych z klimatem będą zachwyceni Górą Sobótka w Ręboszewie, na szczycie której stoi replika drewnianego wiatraka typu koźlak. Z wiatraka rozpościera się panorama na Kaszubski Park Narodowy. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest urocza kawiarnia, w której skosztujecie domowe wypieki oraz napijecie się pysznej kawy.

Dla pięknych widoków warto również odwiedzić wieżę widokową w Przytarni. To 40-metrowa konstrukcja z dwoma tarasami widokowymi na Wdzydzki Park Krajobrazowy. Popularna na Kaszubach jest również wieża widokowa na szczycie Wieżyca, ze szczytu której możecie podziwiać piękno szwajcarii kaszubskiej.

Przenieśmy się do Chmielna, gdzie znajduje się Tamowa Góra, z której rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Kaszubach. Po drugiej stronie jeziora Kłodno znajdziecie Park Kamienny, na który składa się promenada i skwer z widokiem na wodę i lasy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Inną, równie ciekawą atrakcją jest Brama Kaszubska, czyli przesmyk pomiędzy dwoma jeziorami – Raduńskim Dolnym i Raduńskim Górnym. Te malownicze jeziora dzieli wąska droga, którą można przejechać samochodem. Bliskość jezior po obu stronach naprawdę robi wrażenie!

Inne atrakcje turystyczne na Kaszubach – Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Akordeonu, Muzeum Kolejnictwa

Jeżeli lubisz muzea, polecamy m.in. te w Kościerzynie: Muzeum Ziemi Kościerskiej, w którym znajdziesz wiele eksponatów i znalezisk archeologicznych z ziemii kościerskiej oraz rękodzieła ludności kaszubskiej. Jednostkami muzeum są: Muzeum Kolejnictwa i Muzeum Akordeonu.

Obie placówki zawierają wiele eksponatów. W Muzeum Kolejnictwa znajdziesz najliczniejszą ekspozycję pojazdów szynowych w północnej Polsce – do niektórych można wejść, co jest dodatkową atrakcją. W Muzeum Akordeonu trzon wystawy stanowią instrumenty z prywatnej kolekcji akordeonisty Pawła Nowaka. Pełna kolekcja liczy aż 180 instrumentów, więc jest to prawdziwa perła dla miłośników akordeonu.

Kaszubskie muzea, które warto zobaczyć

Jeżeli natomiast interesujesz się historią i dziedzictwem kulturowym Kaszub, musisz odwiedzić Muzeum Kaszubskie w Kartuzach. Eksponaty muzeum ulokowane są w ośmiu salach wystawowych. Na parterze znajdziesz podstawowe obiekty związane z zajęciami mieszkającej na terenie Kaszub ludności, a na piętrze – wytwory sztuki ludowej.

Warto również odwiedzić Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie, które jest dziedzictwem rodu Neclów. W pracowni garncarskiej nadal wyrabia się naczynia ozdobno-użytkowe, również te bardzo tradycyjne, sięgające do dawnych czasów. To żywe muzeum, w którym nie tylko obejrzysz eksponaty, ale także podejrzysz pracę garncarza na kole garncarskim i sam spróbujesz swoich sił w sztuce lepienia garnków.

Polecamy odwiedzić również Muzeum Rybołówstwa w Helu, pełne zagadnień związanych z historią Bałtyku i rybołówstwem w regionie. Można tu zobaczyć m.in. największą bezpokładową łódź do połowów przybrzeżnych.

A może chcesz zobaczyć najdłuższą deskę świata? Znajdziesz ją w Szymbarku. Tuż obok stoi dom do góry nogami, do którego można wejść, aby poczuć „zawirowania” współczesnego świata. Jest też Dom Sybiraka wraz z całą ścieżką edukacyjno-historyczną.

Skanseny – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich i Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich ma bardzo bogatą historię – jego początki sięgają 1906 r. i jest to najstarszy skansen w Polsce. Początkowo zlokalizowany w XVIII-wiecznej burskiej chałupie, dzisiaj rozrosło się do 22 hektarów nad malowniczym jeziorem Gołuń. Wizyta w tym miejscu jest jak podróż w czasie. Zobaczysz tu m.in. chałupy, dwory, kuźnie, karczmy i wiatraki – łącznie ponad 50 obiektów, które przeniosą ciebie do ubiegłych stuleci. Przy okazji wizyty w skansenie warto odwiedzić również jezioro Wdzydze, zwane przez niektórych kaszubskim morzem.

Równie ciekawym obiektem jest Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Skansen Kluki przenosi w czasie, dzięki czemu możemy poznać życie dawnych Słowińców. To unikalne i autentyczne miejsce, gdzie na żywo zobaczysz dawnych mieszkańców Kluk, ich zwyczaje oraz rytuały. Na pewno warto wziąć udział w Czarnym Weselu, które rokrocznie odbywa się na początku maja na terenie skansenu. Główną atrakcją wydarzenia jest kopanie torfu, ale można też zobaczyć dawnych Słowińców podczas codziennej pracy i skosztować przysmaków zgodnych z tradycyjnymi recepturami.

Polecamy wybrać się na jednodniową wycieczkę na Czarne Wesele z przewodnikiem, organizowaną przez Pomorskie Tours.

Dwory i Pałace Północnych Kaszub

Szlak Dworów i Pałaców Północnych Kaszub to atrakcja, którą trzeba rozplanować na dłużej. Na trasie znajdziesz 22 obiekty, a każdy z nich niesie za sobą wyjątkową historię. W niektórych obejrzysz wystawy, w innych zatrzymasz się na noc, a rano zostaniesz poczęstowany pysznym śniadaniem pełnym lokalnych przysmaków.. Na szlaku znajdziesz m.in. Zamek Rzucewo, Dwór Żarnowiec i jezioro żarnowieckie, Zamek Krokowa czy Pałac w Ciekocinku. Przy okazji wizyty w Żarnowcu z pewnością zachwyci cię kompleks klasztorny, który jest cennym zabytkiem północnych Kaszub.

Warto zapoznać się z publikacją „Na szlaku dworów i pałaców Północnych Kaszub”, która opisuje walory wszystkich obiektów.

Bory Tucholskie – świat roślin i zwierząt na Kaszubach

Jeżeli uwielbiasz obcować z naturą, Park Narodowy Bory Tucholskie jest idealnym miejscem na wiosenny spacer. Cisza, spokój, śpiew ptaków, szum wody i szelest przemykającej nieopodal jaszczurki będą twoimi towarzyszami podróży. Przygotuj się na długie piesze wędrówki wśród urozmaiconego terenu leśnego. Możesz tu spotkać wiele wyjątkowych gatunków zwierząt. Zachowaj spokój, gdy na twojej drodze stanie sarna, jeleń czy dzik. Będziesz miał szczęście, gdy zobaczysz zająca, borsuka czy lisa. Korzystaj z tego czasu sam na sam z naturą – w dzisiejszych czasach to usługa premium.

Gdzie zjeść na Kaszubach? Gdzie spać na Kaszubach?

Odwiedzając Bory Tucholskie nie możecie pominąć Notera Hotel Spa. To elegancki obiekt położony na brzegu jeziora z oszałamiającym widokiem. W hotelowej restauracji Las i Woda znajdziecie – jak sama nazwa wskazuje – dary Borów Tucholskich w najlepszym możliwym wydaniu. Szef kuchni Maciej Hippler skomponował menu, o którym ciężko zapomnieć. Jedzenie jest tu po prostu wyśmienite.

Notera Hotel SPA Wczasowa 1, 89-606 Charzykowy, Polska https://hotelnotera.pl/ hotel@hotelnotera.pl +48 512 795 025

W okolicach Rewy znajdziecie dobrą restaurację, serwująca kuchnię polską – Chëcz Kòle Szpërka (nazwa tego miejsca jest zapisana w języku kaszubskim, a oznacza – drewnianą chatę obok cypla w Rewie). To rodzinna restauracja z ponad 30-letnim doświadczeniem, która znajduje się nad samą zatoką. Z tarasu restauracji rozpościera się więc piękny widok na morze. Bazą dań w menu są ryby od lokalnych rybaków oraz sezonowe produkty w oryginalnym wydaniu.

Leśny Dwór Stefana Żeromskiego 15, 83-320 Sulęczyno, Polska https://lesnydwor.pl recepcja@lesnydwor.pl +48 691 992 588

Jeżeli jesteście w okolicach Sulęczyna – polecamy zatrzymać się na obiedzie w Leśnym Dworze. Niech zachwyci was wyśmienita kuchnia kaszubska! Hotelowa restauracja Biôłi Trus to ukłon w stronę lokalnego produktu dobrej jakości. W menu znajdziecie unowocześnione wersje regionalnych przepisów z szacunkiem do ich historii i składników. Możemy zdradzić, że ich śledź z kwaśną śmietaną, jabłkiem i plackiem ziemniaczanym skradł niejedno serce. Wegetarianie natomiast z pewnością docenią zupę z kaszubskich serów z pieczonym porem.

Z innych dobrych kaszubskich restauracji polecamy m.in. Stary Browar Kościerzyna oraz Czarny Kos.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo