Facebook Instagram Spotify

Joanna Wszeborowska-Kludzińska, kreatorka marki Roseberry Home zajmującej się produkcją i sprzedażą tekstyliów stołowych i ekspertka stylizacji stołów, znana w mediach społecznościowych jako roseberry.home, dziś zaprosiła nas na kolejny odcinek „Spotkajmy się przy stole”.

Gdańsk niczym targowisko

Przez wieki cały Gdańsk przypominał targowisko. Pamiątkami przeszłości tego miasta są niektóre nazwy ulic, placów i targów. Ulice takie, jak: Korzenna, Chmielna, Piwna czy Słodowników przywołują pamięć o dawnych towarach gdańskich i handlowej świetności tego wyjątkowego portowego miasta. Jednym z takich miejsc jest Targ Rybny, który powstał na mocy przywileju krzyżackiego. Znajdował się on blisko bram nieistniejącego już zamku. Dawniej handlowano tutaj rybami i towarami prosto z przymocowanych do rybackiego pobrzeża statków.

Współcześnie na ul. Targ Rybny 1, w towarzystwie XV-wiecznej baszty Łabędź, mieści się ekskluzywny hotel – hotel Hilton. A na jego terenie znajduje się Mercato – jedna z najbardziej docenianych i nagradzanych restauracji w Gdańsku.

Via Mercatorum

Nazwa restauracji – Mercato – upamiętnia lądową drogę handlową Pomorza Gdańskiego – via Mercatorum, historycznie łączącą Gdańsk z południem Polski. Drogą tą towary kolonialne i przyprawy z całego świata, jako pierwsze trafiające na stoły Gdańszczan, były później rozpowszechniane w głębi Polski.

Kuchnia gdańska przez wieki była zgoła odmienna od dawnej kuchni polskiej. Restauracja Mercato odwołuje się do wielokulturowej i metropolitarnej kultury kulinarnej Gdańska.

Wnętrze Mercato – eleganckie i minimalistyczne

Wnętrze tej restauracji zaprojektowano w minimalistycznym stylu, tworząc jednocześnie elegancką i przytulną atmosferę. Uwagę przykuwają tutaj wklęsłe szare, pionowo układane kafle na ścianach i bardzo wygodne tapicerowane krzesła.  Elegancji temu wnętrzu dodają szlachetne tkaniny i drewniana szafa z bogatą ofertą win, które trafią w gusta największych koneserów.

Ciekawym rozwiązaniem jest tu teatralne oświetlenie, które wieczorową porą tworzy grę światła i cienia niczym na teatralnym spektaklu.

Joannie bardzo spodobał mi się pomysł na wydzielenie w tej przestrzeni kilku stref dla gości o różnych potrzebach. –„ Zostały one przedzielone przepierzeniem w formie dekoracyjnych regałów ozdobionych przetworami kucharzy, kwiatami i książkami. 

Znajdziemy tutaj stoliki na szybki lunch, randkę, rodzinny obiad oraz loże na większe spotkania z przyjaciółmi”.

Symbole restauracji Mercato

W strefie private dining urzekły mnie cztery grafiki ścienne, które odwołują się do historii serwowanej tu kuchni. Symbolami restauracji są kaczka, fagas czyli owca pomorska, łosoś bałtycki i ziarno bobu.

Ziarno Bobu było uprawiane przez Pomorzan już za czasów kultury Łużyckiej. Szlachetny Łosoś Bałtycki, goszczący na dworskich stołach gdańszczan, był poławiany od Helu po Mierzeję Wiślaną przez rybaków podczas specjalnie organizowanych maszoperii. Fagas, czyli owca pomorska była hodowana na Żuławach przez Menonitów przybyłych z Holandii. Kaczkę zaś to symbol ptactwa od wieków hodowanego i jedzonego na Pomorzu.

Ogrodowa aranżacja stołu

– „Niewątpliwym atutem tego miejsca jest widok na rzekę Motławę, wyspę Ołowiankę z Filharmonią Bałtycką, Wyspę Spichrzów i panoramę Starego Miasta. Widok z dolnego tarasu zachwycił mnie i stał się inspiracją do tego, by w tym miejscu powstała ogrodowa aranżacja stołu” – opowiada Joanna.

„ Wykorzystałam do niej obrus uszyty w Polsce w włoskiej bawełny z motywem fioletowych, różowych i niebieskich kwiatów matioli. Do tego wybrałam haftowane podkładki i serwetki w kolorze fioletu oraz aksamitne kokardki na serwetki. W tej aranżacji nie mogło zabraknąć wiosennych kwiatów” – tłumaczy Joanna Wszeborowska-Kludzińska.

Smaki Gdańska w nowoczesnym wydaniu

–„ Moja wizyta w Mercato pozostanie w pamięci na długo, podobnie jak smak wykwintnych i bardzo wysublimowanych dań”. – wspomina Joanna.

Koniecznie dajcie znać w komentarzu, co najbardziej zachwyciło Was podczas  wizyty w Mercato?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo