Powroty do Filharmonii

Jest chłodne jesienne popołudnie, gdańskie kamieniczki po deszczu lśnią jak po kąpieli. Stojąc po drugiej stronie Motławy, podziwiam zabytkowego żurawia i spoglądam na turystów spacerujących Długim Pobrzeżem. Z perspektywy ogródka w restauracji Filharmonia na Ołowiance, Gdańsk wygląda najpiękniej. Odkąd wybudowano kładkę, Ołowianka się zagęściła i więcej tu spacerowiczów.

Widok z restauracji Filharmonia w GdańskuOgródek restauracji Filharmonia w Gdańsku

Z restauracją Filharmonia mam miłe wspomnienia, ponieważ to tutaj odbył się mój obiad weselny. Potem niekiedy odwiedzałam tę restaurację na kolację rocznicową. Dzisiaj wracam tu z sentymentem i pewnym wzruszeniem. Marcin Szlagowski, których od dwóch lat pełni funkcję szefa kuchni w Filharmonii, wita mnie pyszną zupą musztardową upstrzoną równymi kwadratami marchewki i selera.

Zupa musztardowa w restauracji Filharmonia w Gdańskufilharmonia awz 1 4 - Powroty do Filharmoniifilharmonia awz 1 3 - Powroty do Filharmonii

Jest wyrazista w smaku i tak bardzo inna od znanych nam zup! To rzecz, której trzeba spróbować, jeśli chce się liznąć kuchni kaszubskiej. A – zaufajcie mi –  o kaszubskie smaki dba tu ekspert.

Szef kuchni restauracji Filharmonia w Gdańsku

„Jestem Kaszubem, czuję się Kaszubem i zależy mi na promowaniu tego regionu. Dlatego w mojej kuchni przemycam tradycyjne smaki kaszubskie. Rodzice mamy pochodzą z Pucka, a taty z Kościerzyny, więc wyrastałem obok kuchni kaszubsko-kociewskiej z jej bogactwem ryb słodkowodnych i kuchni pomorskiej, ze śledziem w roli głównej” – mówi szef Marcin.

Kuchnia kaszubska w restauracji Filharmonia

„Kuchnia kaszubska to słodko-kwaśne smaki, ocet z cukrem. Oczywiście są w menu dania, które nie pochodzą z regionu, ale nawet takowe lubię wzbogacić o kaszubski akcent, te słodko-kwaśne smaki. Znam je z kuchni dziadków, babcia gotowała zupę z brukwi, dziadek kojarzy mi się ze śledziami. Nie jestem też zwolennikiem udziwniania potraw, lubię przygotowywać potrawy w tradycyjny sposób. Jeśli produkt jest dobry, sam się obroni” – dodaje.

Wnętrze restauracji Filharmonia w Gdańskufilharmonia awz 3 - Powroty do Filharmonii

W rzeczy samej, przygotowana w tradycyjny sposób pieczona gęś z golcami i żurawiną, broni się sama. Smakuje wspaniale, jest miękka i delikatna – kto piekł kiedyś gęś wie, że niełatwa to rzecz. Gęś gęsią, ale ja zakochałam się w golcach, czyli tradycyjnych kluskach przygotowanych na bazie surowych i gotowanych ziemniaków, podanych z omastą z boczku. Te, które jem w Filharmonii są niezwykle puszyste i delikatne, mają piękny żółty kolor i ładny kształt. Jak zdradza szef, to stara receptura, którą odtworzył metodą prób i błędów.

Gęś w restauracji Filharmonia w Gdańskufilharmonia awz 1 9 - Powroty do Filharmonii

Kaszubskich akcentów w menu jest mnóstwo, na przykład w ostatniej pozycji, którą próbuję, pierogach z trocią. Pierogi są zielone (dzięki szpinakowi), mają delikatne rybne nadzienie, którego smak wspomaga gęsta śmietana.

Pierogi w restauracji Filharmonia w Gdańsku

Kaszubskie akcenty Marcin Szlagowski łączy z francuską klasyką (np. w postaci sosów, charakterystycznych ziół). Ideą jest prostota dania i wyłuskanie z niego tego, co najlepsze. Menu ewoluuje sezonowo, choć są  w nim żelazne pozycje takie jak zupa musztardowa, gicz jagnięca czy pieczona gęś. Co weekend, a czasem w tygodniu pojawiają się sezonowe wkładki – jesienią królują grzyby, późną wiosną pojawia się np. belona. W restauracji Filharmonia można umówić się na menu degustacyjne, z odpowiednio dobranymi winami lub bez nich. Można tu też spróbować przygotowywanych na miejscu nalewek, a zwolennicy wina mają szeroki wybór trunków i pewność, że odpowiednio wyszkolona obsługa pomoże dobrać wino do dania.

Podczas wizyty w Filharmonii nie zdążyłam spróbować deseru, ale szepnę Wam, że szef kuchni poleca brownie. Ilość czekolady, jaką w sobie zawiera, ma moc rozpraszania jesiennej chandry – warto mieć to na uwadze podczas planowania kolejnego spaceru po Gdańsku!

 

Kontakt

Ołowianka 1, Gdańsk

tel.: + 48 799 000 003

e-mail: marketing@restauracjafilharmonia.pl

www.restauracjafilharmonia.pl

PARTNER
POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast