Facebook Instagram Spotify

Amerykanie mają indyka na Święto Dziękczynienia, w Polsce jemy gęsinę z okazji Święta Niepodległości. Gęsie mięso jest najlepsze właśnie teraz, w listopadzie. Polecamy wybrać produkt lokalny, hodowany z poszanowaniem naszej polskiej tradycji. Takiej gęsiny skosztujecie w restauracji Winne Grono w Gdańsku.

Przyjęło się mówić, że „najlepsza gęsina na św. Marcina”. Wynika to z polskiej tradycji, a także historii naszego regionu. Dawniej na Pomorzu ubijano i jedzono gęś właśnie w okolicach 11 listopada. Warto tę tradycje kontynuować.

Winne Grono Mikołaja Kopernika 17A, Gdańsk, Polska https://www.winnegrono.com.pl restauracja@winnegrono.com.pl +48 602 218 817

W restauracji Winne Grono w Gdańsku, która słynie z poszanowania do lokalnego produktu i serwuje mięso z certyfikatem „Rasy Rodzime” można skosztować białej gęsi kołudzkiej od dobrego polskiego dostawcy. Dobrego, czyli takiego, którego gęsi są zadbane, szczęśliwe i dobrze odżywione. Taka gęsina broni się sama, nie potrzebuje wielu dodatków, aby zaskoczyć nas wyrazistością smaków. Jest delikatna, ale też odpowiednio tłusta. Prawdziwa i autentyczna, nie do podrobienia.

gęsina w restauracji w Gdańsku

W listopadowej karcie restauracji Winne Grono znajdziemy: rosół z gęsi kołudzkiej z lanymi kluskami, krem z brukwi na gęsinie z grzankami majerankowymi, czerninę zagęszczaną suszem owocowym z lanymi kluskami oraz danie główne – pierś z gęsi kołudzkiej z modrą kapustą, kluskami śląskimi oraz sosem wiśniowym. Są też: sałata ze smażoną na różowo piersią z gęsi, warzywami i sosem winegret na gęsim smalcu, carpaccio z solonego półgęska z sosem jagodowym i ziołowym crème fraîche oraz pasztet à la foie gras, który smakuje jak foie gras, ale ze względów etycznych nim nie jest. A jeżeli lubicie na słodko i wesoło, polecamy deser – „bigosek z gęsiny z brzatem owocowym bez kapusty krztyny”. Jeżeli chcecie skosztować tych pyszności musicie się spieszyć. Gęś kołudzką to produkt premium, dostępny w ograniczonej liczbie sztuk. Gdy zniknie z menu, następną ucztę będziemy musieli zaplanować dopiero za rok.

Gęsina w restauracji Winne Grono w Pomorskim
Danie z gęsiny w restauracji w Gdańsku w Pomorskim

A jeżeli pragniecie dłużej celebrować przy dobrej gęsinie zapraszamy na Festiwal gęsiny w Muzeum w Swołowie, który odbędzie się w dniach 10-12 listopada. W programie wydarzenia m.in. degustacja potraw i przetworów z gęsiny, targ wiejskich produktów, pokazy gotowania, darcie pierza oraz występy zespołów muzycznych. Smaczna pomorska gęsina na św. Marcina czeka na was również w restauracjach: Brovarnia, Butchery&Wine, Dym na Wodzie, Mercato, Biały Królik oraz Polskie Smaki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo